Session program

XIX Conference on Analytic Functions and Related  Topics – lecture sessions

 

June 25, Monday

Aula A0

 Chairperson: R. Bonner

14:55 – 15:20 J. McDougall, S. Abdullah & L. Stierman, Rosette harmonic mappings and minimal surfaces

15:30 – 15:55 S.A. Kim, Kyung Hyun Cho, Polynomial expression of higher Schwarzian derivative

 16:00 – 16:30 Coffee break

Chairperson: G.S. Sălăgean

16:30 – 16:50 M. Michalska & A. Michalski, Univalence criteria for complex-valued functions related to convexity

 17:00 – 17:20 Erhan Deniz, S. Topkaya & Murat Çaglar, Geometric properties of Bessel function derivatives

 17:30 – 17:50 F.M. Sakar, On Faber polynomial coefficient bounds for a new subclass of analytic and bi-univalent functions

 

Aula A1

 Chairperson: U. Foryś

14:55 – 15:20 P. Drygaś, Double periodic bi-analytic functions and new lattice sums

 15:30 – 15:55 R. Hryniv & Ya. Mykytyuk, Trace formulas for Schröedinger operators

 16:00 – 16:30 Coffee break

Chairperson: P. Drygaś

16:30 – 16:50 S. Mincheva-Kaminska, Convolutional approach to fractional calculus for distributions of several variables

 17:00 – 17:20 A. Bandura, Analytic solutions in the unit ball of system of partial differential equations and bounded L-index in joint variables

 17:30 – 17:50 N. Lal Sharma, On order of starlikeness and convexity of an integral transforms

  

June 26, Tuesday

Aula A0

Chairperson: M. Martín

12:25 – 13:00 D. Partyka, K. Sakan & J. Zhu, Injectivity of harmonic mappings with a specified convex holomorphic part

 13:00 – 14:00 Lunch

Chairperson: A. Grigoryan

15:00 – 15:25 R. Długosz, P. Liczberski , A. Sibelska & E. Trybucka, Some properties of the Bavrin’s family of holomorphic functions in Cn  – part I

 15:35 – 16:00 R. Długosz, P. Liczberski , A. Sibelska & E. Trybucka , Some properties of the Bavrin’s family of holomorphic functions in Cn  – part II

 16:00 – 16:30 Coffee break

Chairperson: R. Długosz

16:30 – 16:50  H.M. Zayed, M.K. Aouf & T. Bulboaça, Subordination and superordination preserving properties for families of integral operators associated with meromorphic functions

 19:00 – AF&RT Reception  Hotel Hilton Garden Inn, Kopisto 1, second floor

 

Aula A1  

Chairperson: S. Mincheva-Kaminska

10:00 – 10:25 U. Foryś, Mikhailov Criterion as a useful tool for DDE stability analysis

10:35 – 11:00 A. Kowalski, On estimations of deviations and spreads of meromorphic minimal surfaces

 

11:00 – 11:30 Coffee break

Chairperson: A. Sibelska

12:25 – 13:00 M. Kohr, Boundary value problems for nonlinear Brinkman systems in Lipschitz domains

 13:00 – 14:00 Lunch

 

 Chairperson: G. Kohr

15:00 – 15:25 S.M. Aydogan, F.M. Sakar & S. Rezapour, On new nonlinear techniques for solving of finitedifference equations

 15:35 – 16:00 E. Szatmari, Differential subordinations and Pythagorean means

 16:00 – 16:30 Coffee break

 

Chairperson: M. Kohr

16:30 – 16:50 G.S. Sălăgean & Á.O. Păll-Szabo, A unified class of harmonic functions with varying argument of coefficients

 17:00 – 17:20 Á.O. Păll-Szabo, Extensions of coefficient estimates for new classes of bi-univalent functions defined by Sălăgean integro-differential operator

 17:30 – 17:50 M. Martín, On the harmonic Möbius transformations

 

 19:00 – AF&RT Reception  Hotel Hilton Garden Inn, Kopisto 1, second floor

 

June 27, Wednesday

 

Aula A0  

 Chairperson: A. Pierzchalski

10:00 – 10:25 L. Reséndis Ocampo, Area distortion under certain classes of quasiconformal mappings

 10:35 – 11:00 S. Topkaya & Erhan Deniz, Fekete-Szegö problem for generalized bi-subordinate functions of complex order

 

Chairperson: D. Partyka

12:25 – 12:55 M. Vuorinen, Metric properties of quasiconformal mappings

13:00 – 14:00 Lunch

Chairperson: J. Dziok

14:55 – 15:20 A. Grigoryan, Slit univalent harmonic mappings and their lifts to minimal surfaces

 15:30 –  17:00 Coffee break/Poster Session

Aula A1

Chairperson: M. Nasser

10:00 – 10:25 B.B. Amma, Integral boundary value problem for intuitionistic fuzzy partial hyperbolic functional differential equations

 10:35 – 11:00 H.M. Zayed & S. Ponnusamy, Pre-Schwarzian norm for linear operators of uniformly convex functions of order a and type b

 

Chairperson: R. Näkki

12:25 – 12:55 M. Nasser, Numerical conformal mappings onto elongated domains

13:00 – 14:00 Lunch

Chairperson: S.A. Kim

14:55 – 15:20 O. Malanchuk, TBA

 15:30 –  17:00 Coffee break/Poster Session

Poster Session

J. Dziok, Dual sets for harmonic functions

M. Homa & R. Hryniv, Some spectral properties of singular quantum graphs

S. Kanas, Ş. Altinkaya & S. Yalçin, Estimates of Faber polynomial coefficients for an unified class of bi-univalent functions involving the Jackson (p; q)-derivative operator

S. Kanas, S. Yalçin & Ş. Altinkaya, Inclusion properties of a new class of Salagean-type harmonic univalent functions involving subordination

J. Kucab, On closures of sets in Higson-type compactifications

M. Markovič, Optimal estimates for bounded harmonic functions

J. Sokół, Some criteria for starlikeness

R. Tłuczek-Pięciak, Spectral approximations by subspaces of Lorentz type

K. Trąbka-Więcław, Application of a q-derivative in a certain class of analytic functions

M. Żołdak, Approximate convexity on an Abelian group

 

June 29, Friday

 

Aula A0  

 Chairperson: M. Lanza de Cristoforis

10:00 – 10:25 A. Golberg, Asymptotic dilation of regular homeomorphisms

 10:35 – 11:00 A. Kimaczyńska, Laplace type operators at the boundary

 

Chairperson: E. Trybucka

11:30 – 12:00 M. Zarichnyi, Invariant idempotent measures for iterated function systems

 12:10 – 12:30 M. Wajasat, W. Chonlapap & N. Bosuwan, Convergences in Hausdorff content of generalized Padé approximants to polynomial expansions

 

 

Aula A1  

 Chairperson: H. Zayed

10:00 – 10:25 E. Szatmari, Differential subordinations and Pythagorean means

 10:35 – 11:00 E. Zaouche, Uniqueness of solution of the unsteady filtration problem in heterogeneous porous media

 

Chairperson – A. Pall-Szabo

11:30 – 12:00  B. Djordjevic, Some Function Spaces in Operator

12:10 – 12:30 E.Toklu, TBA